Moje Kwiaty z Bibuły na Ginących Zawodach i Umiejętnościach w Muzeum Etnograficznym w Ochli

Jak co roku pani Maria Czupryna, czyli „Moje Kwiaty z Bibuły” uczestniczyła w plenerowej imprezie „Ginące Zawody i Umiejętności” na terenie Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze-Ochli. Trwające od poniedziałku do piątku pokazy i warsztaty skierowane były głównie do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, chociaż nie brakowało też rodzin i gości z zagranicy. Wchodząc na teren muzeum można było obejrzeć na ponad 60 stanowiskach jak dawniej wykonywano prace domowe, polowe i rękodzielnicze. Były to między innymi sianokosy, obróbka lnu, wyrób mioteł, prasowanie i maglowanie, wyrób masła, lepienie pierogów, a z rękodzieła tkanie gobelinów, ludowe wycinanki, kwiaty z papieru, ozdoby z siana i drewna. Dodatkowo na scenie można było nieco potupać w rytm ludowych przyśpiewek.

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli, 2018

Ginące Zawody i Umiejętności, 2018

Ja i moja mama Maria, czyli „Moje Kwiaty z Bibuły”, dzieliłyśmy salę ekspozycyjną z wycinankami i gobelinami. Kto do nas trafił, mógł obejrzeć nasz ukwiecony różami, goździkami, krokusami czy zawilcami stół, wystawę p. Kazimiery Balcerzak (ludowe wycinanki) i kilka gobelinów na stelażach.

Rozstawiamy się na pokazy i warsztaty, 2018

Nasze kwiaty z bibuły i krepy, 2018

Moje Kwiaty z Bibuły, 2018

Dla grup szkolnych przeprowadziłyśmy kilka warsztatów, na których dzieci wykonywały goździki, a indywidualnym gościom pokazywałyśmy jak wykonać różę, zawijańca, jak złożyć bukiet, wianek, czy kwietną ozdobę.

Pokaz wykonywania kwiatów z bibuły, 2018

Dzieci jak dzieci, niektóre skupione, niektóre niecierpliwe, jedne łapały instrukcje w mig, inne miały problemy nawet z obsługą nożyczek. Nikt jednak nie został bez kwiatka, zwłaszcza, że na zbliżający się Dzień Matki własnoręcznie wykonany goździk był jak znalazł.

Wszyscy teraz rozwijają swój pasek z bibuły, 2018

Wianek z polnych kwiatów, 2018

Na zakończenie imprezy dyrektor i pracownicy muzeum zorganizowali dla wystawców ognisko z muzyką, na którym wręczane były dyplomy, podziękowania za wieloletnią współpracę (my też dziękujemy za wyróżnienie) i muzealne publikacje o zespołach ludowych z lubuskiego regionu.

Komentarz / Zapytanie

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.